20 Nisan 2012 Cuma

Oturma Odanızın Stili


Mutfaktan sonra evinizde en çok zaman geçirdiğiniz yerlerden biri de oturma odalarıdır.

Oturma odanız için istediğiniz tarza karar vermeden önce aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz..
Biz ayrıca bir oturma odası yapmadan direk salonu kullanmayı tercih edenlerdeniz ancak özellikle evinizde müsait alanlarınız varsa ve salonunuzun misafirler için her zaman derli toplu olmasını istiyorsanız oturma odanızı kendiniz için düzenleyip istediğiniz gibi yayılabilirsiniz.

Doğal ve kumsal:

Eski tip bir koltuğa çuvalsı kumaş yeniden hayat vermiş. Halatla sarılıp sarmalanan endüstriyel ışık bambaşka bir kimliğe bürünmüş. Bu stili pekiştirmek için bir de halat örnekleri ile süslenmiş ve tabii ki lacivert zeminli yastık kulanılmış. (Kumsal havası oluşturmak istendiğinde lacivert, kum renkleri, bej ve kırmızı başrolde olmalı…)

Canlı, ferah ve taze

Oturma odanıza canlı bir hava vermek istiyorsanız işe duvarlardan başlayın. Arka plandan gülümseyecek parlak bir renk odanın tüm havasını değiştirecek sihirli bir değnek gibidir. Güneşin yansıması gibi duracak tatlı bir sarıyı açık renk bir koltuk ve renk renk yastıklarla kombinleyebilirsiniz. Tercihiniz sade bir halıdan yana olmalı, bu tarz jüt  bir halıyı IKEA’da bulabilirsiniz.

Sade

Bu tarz bir görünüm için doğal ışığı yansıtması amacıyla  tavanda parlak bir boya kullanabilir, kolay yıkanan çıkabilen bir döşemesi olan beyaz bir kanepeyi tercih edebilirsiniz. Jüt bir halı hem gözü yormaz, hem de ekonomiktir. Birazcık hareket isterim derseniz duvara tablo asabilirsiniz.

Orman Temalı

Orman ve bitkileri  çağrıştıracak doğal renkler, kahverengi ve yeşil kullanabilir, biraz renk vermesi için canlı yastıklar tercih edebilirsiniz. Bambu detaylardan da faydalanabilirsiniz. Bitki koymayı da unutmayın.

Farklı

Değişik düşünüp, biraz yaratıcılığınız da kullanarak  böylesi canlı ve pratik, dayanıklı bir odaya kavuşmanız mümkün!
Bahçe mobilyalarını evin içine sokarak, kolay temizlenen bir odaya sahip olabilirsiniz. Değişik tekstiller  ve çeşit çeşit materyaller kulanarak odaya dramatik bir hava verebilirsiniz, mesela orta sehpanın ahşap dokusu veya kanepenin yanındaki metal bitkilik gibi…

Pa(spa)rlak

Cesur davranıp pencerelerin üzerindeki kaplamaları ve duvarları capcanlı bir sarıya boyayabilir, odanızı gece gündüz mıknatıs gibi bakışları üzerine çekmesini sağlayabilirsiniz. Yalnız diğer detayları sade bırakın ki gözler yorulmasın!

Siyah beyaz

Belli bir renk paletine sadık kalıp, birkaç da carpıcı detay ekleyerek böylesi neo-viktoryen bir etki oluşturmak mümkün. Siyahı oda boyunca kullanım beraberinde diğer detayların patlamasını getirmiş, ayrıca odayı biraz daha kişiselleştirmek için de duvarda kendin-yap tablolar kullanılmış.

Retro

Vintage kumaşlar, retro mobilyalar… Birkaç retro detay ve işte odanız hazır!

Paste renkler

Ortamı aydınlık ve sakinleştirici hale getrmek istiyorsanız tercihiniz pastel renklerden yana olmalı… Damask desenler, çizgili şöniller şık ve klasik  bir ortam oluştururlar.

Kaynak; Nurungemisindeyiz

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...